Plugins - Elementor Website Builder - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (1369 entries)

en: %1$s <br> Settings added for the %1$s device will apply to %2$spx screens and down
ru: %1$s <br> Настройки, добавленные %1$sдля устройства, будут применяться к экранам %2$spx и меньше

en: %1$s ago (%2$s)
ru: %1$s назад (%2$s)

en: %1$sClick here%2$s to join our first-to-know email updates.
ru: %1$sНажмите%2$s, чтобы подписаться на нашу email рассылку.

en: %1$sClick here%2$s to troubleshoot
ru: %1$sНажмите%2$s для устранения неполадок

en: %1$sElementor isn’t running because PHP is outdated.%2$s Update to PHP version %3$s and get back to creating! %4$sShow me how%5$s
ru: %1$sElementor не работает, потому что PHP устарел.%2$s Обновите PHP до версии %3$s и возвращайтесь к творчеству! %4$sПокажите мне как%5$s

en: %1$sElementor isn’t running because WordPress is outdated.%2$s Update to version %3$s and get back to creating! %4$sShow me how%5$s
ru: %1$sElementor не работает, потому что WordPress устарел.%2$s Обновите версию до %3$s и возвращайтесь к творчеству! %4$sПокажите мне как%5$s

en: %d database row affected. | %d database rows affected.
ru[0]: Затронуто %d строка базы данных.
ru[1]: Затронуто %d строки базы данных.
ru[2]: Затронуто %d строк базы данных.

en: %s Settings
ru: Настройки %s

en: %s Video Player
ru: %s Видеоплеер

en: %s Widget
ru: Виджет %s

en: %s are disabled
ru: %s отключены

en: &#8592; Back to WordPress Editor
ru: &#8592; Вернуться к редактору WordPress

en: (link)
ru: (ссылка)

en: (more&hellip;)
ru: (больше&hellip;)

en: (no title)
ru: (без названия)

en: (opens in a new window)
ru: (открывается в новом окне)

en: 3D Rotate
ru: 3D-поворот

en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
ru: <strong>Важно</strong>: Настоятельно рекомендуется сделать р<a target="_blank" href="%s">езервную копию базы данных</a> перед заменой URL.

en: AI
ru: ИИ

en: API Key
ru: Ключ API

en: Absolute
ru: Абсолютное

en: Accent
ru: Акцент

en: Accent Color
ru: Акцентный цвет

en: Accent Text
ru: Акцентный текст

en: Access 1,500+ amazing Font Awesome 5 icons and enjoy faster performance and design flexibility.
ru: Возьмите 1,500+ потрясающих иконок Font Awesome 5 и получите более высокую производительность, и гибкость дизайна.

en: Access denied.
ru: Доступ запрещён.

en: Accessibility Improvements
ru: Улучшения доступности

en: Accordion
ru: Аккордеон

en: Accordion #1
ru: Аккордеон #1

en: Accordion #2
ru: Аккордеон #2

en: Accordion Content
ru: Содержимое аккордеона

en: Accordion Items
ru: Элементы аккордеона

en: Accordion Title
ru: Заголовок аккордеона

en: Action not found.
ru: Действие не найдено.

en: Actions
ru: Действия

en: Activate All
ru: Активировать все

en: Active
ru: Активен

en: Active Breakpoints
ru: Активные брейкпоинты

en: Active Color
ru: Активный цвет

en: Active Icon
ru: Иконка активного

en: Active by default
ru: Активен по умолчанию

en: Add
ru: Добавить

en: Add Element
ru: Добавить элемент

en: Add Images
ru: Добавить изображения

en: Add Item
ru: Добавить элемент

en: Add New
ru: Добавить новый

en: Add New %s
ru: Добавить новый %s

en: Add New Container
ru: Добавить новый контейнер

en: Add New Landing Page
ru: Добавить новый лендинг

en: Add New Page Template
ru: Добавить новый шаблон Cтраницы

en: Add New Section
ru: Добавить секцию

en: Add Template
ru: Добавить шаблон

en: Add Your Curvy Text Here
ru: Добавьте фигурный текст

en: Add Your Custom Code
ru: Добавьте свой произвольный код

en: Add Your Custom Fonts
ru: Добавьте ваши шрифты

en: Add Your Custom Icons
ru: Добавьте свои иконки

en: Add Your Heading Text Here
ru: Введите текст заголовка

en: Add nofollow
ru: Добавить nofollow

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
ru: Добавьте шаблоны и используйте их повторно на всём сайте. С лёгкостью экспортируйте и импортируйте их в любой другой проект и оптимизируйте рабочий процесс.

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
ru: Добавьте свой собственный класс БЕЗ точки. Например: my-class

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
ru: Добавьте свой собственный id БЕЗ решёточки. Например: my-id

en: Additional Custom Breakpoints
ru: Дополнительные настраиваемые брейкпоинты

en: Additional Options
ru: Дополнительные опции

en: Adds a new Elementor content type that allows creating beautiful landing pages instantly in a streamlined workflow.
ru: Добавляет новый тип содержимого Elementor, который позволяет мгновенно создавать красивые лендинги в оптимизированном рабочем процессе.

en: Adjust Vertical Position
ru: Отрегулируйте вертикальное положение

en: Advanced
ru: Расширенные

en: After
ru: После

en: Alert
ru: Предупреждение

en: Align Title
ru: Выравнивание заголовка

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: All
ru: Все

en: All Icons
ru: Все иконки

en: All Landing Pages
ru: Все лендинги

en: All Posts
ru: Все записи

en: Alpha
ru: Альфа

en: Already connected.
ru: Уже подключено.

en: Amount
ru: Количество

en: An array of accessibility enhancements in Elementor pages.
ru: Множество улучшений доступности на страницах Elementor.

en: An error occurred while trying to create a kit.
ru: Произошла ошибка при попытке создать набор.

en: Anchor
ru: Якорь

en: Animation Delay
ru: Задержка анимации

en: Animation Duration
ru: Длительность анимации

en: Animation Speed
ru: Скорость анимации

en: Any Video
ru: Любые видео

en: Any time you can change the settings in %1$sUser Preferences%2$s
ru: В любое время вы можете изменить настройки в %1$sUser Preferences%2$s

en: Apply
ru: Применить

en: Apply Link On
ru: Применить ссылку на

en: Apply the design and settings of another site to this one.
ru: Загрузите дизайн и настройки другого сайта к этому.

en: Arc
ru: Дуга

en: Are you sure you want to delete your Site Settings?
ru: Вы действительно хотите удалить настройки сайта?

en: Arrows
ru: Стрелки

en: Arrows and Dots
ru: Стрелки и точки

en: Artwork
ru: Творение

en: As a beta tester, you’ll receive an update that includes a testing version of Elementor and its content directly to your Email
ru: Как бета-тестер вы получите обновление, которое включает в себя тестовую версию Elementor и её описание на ваш Email

en: Aside
ru: В стороне

en: Aspect Ratio
ru: Соотношение сторон

en: Attachment Caption
ru: Подпись вложения

en: Attachment Page
ru: Страница вложения

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Attributes lets you add custom HTML attributes to any element.
ru: Позволяют добавлять пользовательские HTML-атрибуты к любому элементу.

en: Auto
ru: Авто

en: Auto Detect
ru: Автоопределение

en: Autoplay
ru: Проиграть автоматически

en: Autoplay Speed
ru: Скорость листания

en: Autosave
ru: Автосохранение

en: Back
ru: Назад

en: Back to Library
ru: Вернуться в библиотеку

en: Back to WordPress Editor
ru: Вернуться к редактору WordPress

en: Back to default
ru: Вернуться к умолчанию

en: Background
ru: Фон

en: Background Color
ru: Цвет фона

[ctx: Background Control]
en: Angle
ru: Угол

[ctx: Background Control]
en: Attachment
ru: Привязка

[ctx: Background Control]
en: Auto
ru: Авто

[ctx: Background Control]
en: Background Color
ru: Цвет фона

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
ru: Резервный фон

[ctx: Background Control]
en: Background Image
ru: Фоновое изображение

[ctx: Background Control]
en: Background Type
ru: Тип фона

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
ru: Низ Центр

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
ru: Низ Лево

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
ru: Низ Право

[ctx: Background Control]
en: Center Center
ru: Центр Центр

[ctx: Background Control]
en: Center Left
ru: Центр Лево

[ctx: Background Control]
en: Center Right
ru: Центр Право

[ctx: Background Control]
en: Classic
ru: Классический

[ctx: Background Control]
en: Color
ru: Цвет

[ctx: Background Control]
en: Contain
ru: Поместить

[ctx: Background Control]
en: Cover
ru: Перекрыть

[ctx: Background Control]
en: Custom
ru: Произвольно

[ctx: Background Control]
en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: Background Control]
en: Display Size
ru: Размер дисплея

[ctx: Background Control]
en: Fixed
ru: Фиксированное

[ctx: Background Control]
en: Gradient
ru: Градиентный

[ctx: Background Control]
en: Image
ru: Изображение

[ctx: Background Control]
en: Images
ru: Изображения

[ctx: Background Control]
en: Linear
ru: Линейный

[ctx: Background Control]
en: Location
ru: Местонахождение

[ctx: Background Control]
en: No-repeat
ru: Не повторять

[ctx: Background Control]
en: Position
ru: Позиционирование

[ctx: Background Control]
en: Radial
ru: Радиальный

[ctx: Background Control]
en: Repeat
ru: Повтор

[ctx: Background Control]
en: Repeat-x
ru: Повтор горизонталь

[ctx: Background Control]
en: Repeat-y
ru: Повтор вертикаль

[ctx: Background Control]
en: Scroll
ru: Прокручивать

[ctx: Background Control]
en: Second Color
ru: Второй цвет

[ctx: Background Control]
en: Slideshow
ru: Слайдшоу

[ctx: Background Control]
en: Top Center
ru: Верх Центр

[ctx: Background Control]
en: Top Left
ru: Сверху слева

[ctx: Background Control]
en: Top Right
ru: Верх Право

[ctx: Background Control]
en: Type
ru: Тип

[ctx: Background Control]
en: Video
ru: Видео

[ctx: Background Control]
en: Video Link
ru: Ссылка на видео

[ctx: Background Control]
en: Width
ru: Ширина

[ctx: Background Control]
en: X Position
ru: Позиция X

[ctx: Background Control]
en: Y Position
ru: Позиция Y

en: Background Overlay
ru: Перекрытие фона

en: Background Position
ru: Положение фона

en: Background Size
ru: Размер фона

en: Basic
ru: Базовый

en: Basic Gallery
ru: Основная галерея

en: Become a Beta Tester
ru: Стать бета-тестером

en: Become a super contributor by opting in to share non-sensitive plugin data and to receive periodic email updates from us.
ru: Станьте суперпользователем, разрешив делиться обезличенными данными об использовании плагина и получайте от нас периодические обновления по электронной почте.

en: Before
ru: До

en: Beta
ru: Бета

en: Beta Tester
ru: Бета-тестер

en: Blend Mode
ru: Режим наложения

en: Blob
ru: Клякса

en: Blog
ru: Блог

en: Blur
ru: Размытие

en: Body
ru: Основные

en: Body Style
ru: Стиль страницы

en: Body Text
ru: Основной текст

en: Border
ru: Граница

en: Border Color
ru: Цвет границы

[ctx: Border Control]
en: Border Type
ru: Тип границы

[ctx: Border Control]
en: Color
ru: Цвет

[ctx: Border Control]
en: Dashed
ru: Штриховой пунктир

[ctx: Border Control]
en: Dotted
ru: Точечный пунктир

[ctx: Border Control]
en: Double
ru: Двойная

[ctx: Border Control]
en: Groove
ru: Выпуклость

[ctx: Border Control]
en: Solid
ru: Сплошная

[ctx: Border Control]
en: Width
ru: Ширина

en: Border Radius
ru: Скругление углов

en: Border Width
ru: Толщина границы

en: Bottom
ru: Низ

en: Bottom Center
ru: Низ Центр

en: Bottom Left
ru: Низ Лево

en: Bottom Right
ru: Низ Право

[ctx: Box Shadow Control]
en: Box Shadow
ru: Тень объекта

[ctx: Box Shadow Control]
en: Inset
ru: Внутренняя

[ctx: Box Shadow Control]
en: Outline
ru: Контур

[ctx: Box Shadow Control]
en: Position
ru: Позиционирование

en: Boxed
ru: Ограниченная

en: Breakpoint
ru: Брейкпоинт

en: Breakpoints
ru: Брейкпоинты

en: Bring to Front
ru: На передний план

en: Build Effective Landing Pages for your business' marketing campaigns.
ru: Создавайте эффективные лендинги для маркетинговых кампаний вашего бизнеса.

en: Build outstanding popups using Elementor Pro and get more leads, sales and subscribers.
ru: Создавайте необыкновенные всплывающие окна с помощью Elementor Pro и получайте больше потенциальных клиентов, продаж и подписчиков.

en: Bundle your whole site - or just some of its elements - to be used for another website.
ru: Сделайте сборку всего сайта или некоторых элементов, чтобы использовать их на другом сайте.

en: Button
ru: Кнопка

en: Button ID
ru: ID кнопки

en: Buttons
ru: Кнопки

en: Buy Button
ru: Кнопка купить

en: By
ru: От

en: By clicking Sign Up, you agree to Elementor's %1$s and %2$s
ru: Нажимая Зарегистрироваться, вы соглашаетесь с %1$s и %2$s Elementor

en: By removing this template you will delete your entire Site Settings. If this template is deleted, all associated settings: Global Colors & Fonts, Theme Style, Layout, Background, and Lightbox settings will be removed from your existing site. This action can not be undone.
ru: Удалив этот шаблон, вы удалите все настройки сайта. Если этот шаблон удален, все связанные настройки: глобальные цвета и шрифты, стиль темы, макет, фон и настройки лайтбокса будут удалены с вашего сайта. Это действие не может быть отменено.

en: By upgrading, whenever you edit a page containing a Font Awesome 4 icon, Elementor will convert it to the new Font Awesome 5 icon.
ru: При обновлении, когда вы редактируете страницу, содержащую иконку Font Awesome 4, Elementor преобразует её в новую иконку Font Awesome 5.

en: CSS Classes
ru: CSS классы

en: CSS Print Method
ru: Метод генерации CSS

en: Can't Edit?
ru: Не можете редактировать?

en: Cannot enable Safe Mode
ru: Невозможно включить безопасный режим

en: Caption
ru: Подпись

en: Categories
ru: Рубрики

en: Center
ru: Центр

en: Center Center
ru: Центр Центр

en: Center Left
ru: Центр Лево

en: Center Right
ru: Центр Право

en: Changes will be reflected in the preview only after the page reloads.
ru: Изменения отразятся в превью только после перезагрузки страницы.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
ru: Отметка этого флажка отключит глобальные цвета Elementor и позволит ему наследовать цвета из вашей темы.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
ru: Отметка этого флажка отключит глобальные шрифты Elementor и позволит ему наследовать шрифты из вашей темы.

en: Choose File
ru: Выберите файл

en: Choose Image
ru: Выберите изображение

en: Choose Mode
ru: Выберите режим

en: Choose SVG
ru: Выберите Svg

en: Choose Sidebar
ru: Выберите сайдбар

en: Choose Template
ru: Выберите шаблон

en: Choose Template Type
ru: Выберите тип шаблона

en: Choose Video
ru: Выберите видео

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
ru: Выберите шаблон в формате JSON или .zip архив с шаблонами Elementor и добавьте их в вашу библиотеку.

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
ru: Выберите режим «Скоро открытие» (возвращает HTTP200) или «Режим обслуживания» (возвращает HTTP503).

en: Choose description
ru: Выберите описание

en: Choose name
ru: Введите название

en: Circle
ru: Круг

en: Clear Log
ru: Очистить журнал

en: Click here
ru: Нажмите здесь

en: Click here to run it now
ru: Нажмите сюда, чтобы запустить сейчас

en: Click the media icon to upload file
ru: Нажмите на иконку мультимедиа, чтобы загрузить файл

en: Close
ru: Закрыть

en: Collect Your Form Submissions
ru: Собирайте заявки с форм

en: Color
ru: Цвет

en: Color Dodge
ru: Осветление основы

en: Color Palette
ru: Цветовая палитра

en: Color Palettes
ru: Цветовые палитры

en: Color Sampler
ru: Образец цвета

en: Colors
ru: Цвета

en: Column
ru: Колонка

en: Column Position
ru: Позиция колонок

en: Column Width
ru: Ширина колонки

en: Columns
ru: Колонки

en: Columns Gap
ru: Отступы колонок

en: Coming Soon
ru: Скоро открытие

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
ru: «Скоро открытие» возвращает код HTTP200, означающий, что сайт готов к индексированию.

en: Comments
ru: Комментарии

en: Compatibility Alert
ru: Предупреждение о совместимости

en: Compatibility not specified
ru: Совместимость не указана

en: Compatibility unknown
ru: Совместимость неизвестна

en: Compatible
ru: Совместимый

en: Congrats!
ru: Поздравляем!

en: Connect
ru: Подключить

en: Connect & Activate
ru: Подключить и активировать

en: Connected as %s
ru: Подключены как %s

en: Connected successfully.
ru: Подключение успешно.

en: Connecting to the Library failed. Please try reloading the page and try again
ru: Не удалось подключиться к библиотеке. Пожалуйста, перезагрузите страницу и попробуйте снова

en: Contain
ru: Поместить

en: Container
ru: Контейнер

en: Container Padding
ru: Внутренний отступ контейнера

en: Content
ru: Содержимое

en: Content Position
ru: Позиция содержимого

en: Content Width
ru: Ширина макета

en: Continue reading
ru: Продолжить чтение

en: Continue reading %s
ru: Продолжить чтение %s

en: Controls Color
ru: Основной цвет

en: Convert
ru: Преобразовать

en: Convert to container
ru: Преобразовать в контейнер

en: Cool Number
ru: Вот это цифра

en: Copies all of the selected sections and columns and pastes them in a container beneath the original.
ru: Копирует все выбранные секции и колонки и вставляет их в контейнер под оригиналом.

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy & Paste Info
ru: Копирование и вставка информации

en: Could not create temporary file.
ru: Не удалось создать временный файл.

en: Counter
ru: Счётчик

en: Cover
ru: Перекрыть

en: Create
ru: Создать

en: Create New Page
ru: Создать новую страницу

en: Create New Post
ru: Создать новую запись

en: Create Template
ru: Создать шаблон

en: Create Your First %s
ru: Создайте ваш первый %s

en: Create Your First Page
ru: Создайте Вашу первую страницу

en: Create Your First Post
ru: Создайте Вашу первую запись

en: Create a rich user experience by layering widgets together inside "Nested" Tabs, etc. When turned on, we’ll automatically enable new nested features. Your old widgets won’t be affected. %1$sLearn More%2$s
ru: Создайте богатый пользовательский опыт, объединив виджеты во "вложенных" вкладках и т.д. При включении этой функции мы автоматически включим новые вложенные функции. Ваши старые виджеты не будут затронуты. %1$sПодробнее%2$s

en: Create advanced layouts and responsive designs with the new %1$sFlexbox Container element%2$s.
    				This experiment replaces the current section/column structure, but you'll still keep your existing
    				Sections, Inner Sections and Columns and be able to edit them. Ready to give it a try? Check out the %3$sFlexbox playground%4$s.
ru: Создавайте расширенные макеты и отзывчивые дизайны с помощью нового элемента %1$sFlexbox Container%2$s.
    					Этот эксперимент заменяет текущую структуру секций/колонок, но вы сохраните существующие
    					 разделы, внутренние разделы и колонки и сможете их редактировать. Готовы попробовать? Попробуйте протестировать %3$sFlexbox%4$s.

en: Created By
ru: Создан

en: Creation Date
ru: Дата создания

en: Current Version
ru: Текущая версия

en: Current Video Channel
ru: Этот канал

en: Custom
ru: Произвольно

en: Custom Attributes
ru: Произвольные атрибуты

en: Custom CSS
ru: Пользовательские CSS

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
ru: Пользовательский CSS позволяет добавлять CSS-код к любому виджету и видеть результат прямо в редакторе.

en: Custom Caption
ru: Произвольная подпись

en: Custom Code
ru: Произвольный код

en: Custom Code is a tool gives you one place where you can insert scripts, rather than dealing with dozens of different plugins and deal with code.
ru: Произвольный код - это инструмент, позволяющий удобно вставлять в одно место все необходимые скрипты, вместо возни с плагинами и кодом движка.

en: Custom Colors
ru: Пользовательские цвета

en: Custom Columns Gap
ru: Произвольная ширина колонок

en: Custom Fonts
ru: Пользовательские шрифты

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
ru: Пользовательские шрифты позволяют вам добавлять локальные шрифты, использовать их в проектах Elementor и подчёркивать уникальность брендинга.

en: Custom Icons
ru: Пользовательские иконки

en: Custom URL
ru: Произвольная ссылка

en: Custom positioning is not considered best practice for responsive web design and should not be used too frequently.
ru: Произвольное позиционирование не самая лучшая практика для адаптивного веб-дизайна. Не злоупотребляйте им.

en: Customizer
ru: Настройщик

en: Danger
ru: Опасность

en: Dark
ru: Тёмная

en: Darken
ru: Затемнение

en: Dashboard
ru: Консоль

[ctx: Dashboard Overview Widget Recently Date]
en: M jS
ru: j M

en: Dashed
ru: Штриховой пунктир

en: Database update process is running in the background. Taking a while?
ru: Процесс обновления базы данных выполняется в фоновом режиме. Требуется время?

en: Deactivate All
ru: Деактивировать Все

en: Debug Bar
ru: Панель отладки

en: Debug Bar adds an admin bar menu that lists all the templates that are used on a page that is being displayed.
ru: Панель отладки добавляет меню в верхнюю панель администратора, в котором отображаются все шаблоны, используемые на отображаемой странице.

en: Decide where you want to go when you click the "Exit" button.
ru: Решите, куда вы хотите перейти, когда нажмете кнопку "Выход".

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default Device View
ru: Просмотр устройства по умолчанию

en: Default Fonts
ru: Стандартные шрифты

en: Default Kit
ru: Набор по умолчанию

en: Default Page Layout
ru: Макет страницы по умолчанию

en: Default Page Template from your theme.
ru: Стандартный шаблон страницы из вашей темы.

en: Delete
ru: Удалить

en: Deprecated
ru: Устарело

en: Description
ru: Описание

en: Design sites faster with a template kit that contains some or all components of a complete site, like templates, content & site settings.%1$sYou can import a kit and apply it to your site, or export the elements from this site to be used anywhere else. %2$s
ru: Создавайте сайты быстрее с помощью набора шаблонов, который содержит некоторые или все компоненты всего сайта, такие как шаблоны темы, содержимое и настройки сайта.%1$sВы можете импортировать набор и применить его к своему сайту или экспортировать элементы с этого сайта и использовать где-то еще. %2$s

en: Desktop
ru: Компьютер

en: Desktop <br> Settings added for the base device will apply to all breakpoints unless edited
ru: Десктоп <br> Настройки, добавленные для базового устройства, будут применяться ко всем брейкпоинтам, если не будут изменены

en: Developers, Please Note! This experiment includes some markup changes. If you've used custom code in Elementor, you might have experienced a snippet of code not running. Turning this experiment off allows you to keep prior Elementor markup output settings, and have that lovely code running again.
ru: Вниманию разработчиков! Этот эксперимент включает некоторые изменения разметки. Если вы использовали собственный код в Elementor, вы могли столкнуться с тем, что фрагмент кода не запускается. Отключение этого эксперимента позволяет сохранить предыдущие настройки вывода разметки Elementor и снова запустить этот прекрасный код.

en: Development
ru: Разработка

en: Difference
ru: Разница

en: Direction
ru: Направление

en: Disable
ru: Отключить

en: Disable Default Colors
ru: Отключить цвета по умолчанию

en: Disable Default Fonts
ru: Отключить шрифты по умолчанию

en: Disable Safe Mode
ru: Отключить безопасный режим

en: Disable this option if you want to prevent Google Fonts from being loaded. This setting is recommended when loading fonts from a different source (plugin, theme or %1$scustom fonts%2$s).
ru: Отключите этот параметр, если вы хотите предотвратить загрузку шрифтов Google. Эта настройка рекомендуется при загрузке шрифтов из другого источника (плагин, тема или %1$sпользовательские шрифты%2$s).

en: Disabled
ru: Отключен

en: Discard
ru: Отказ

en: Disconnect
ru: Отсоединить

en: Disconnected successfully.
ru: Отключение прошло успешно.

en: Dismiss Icon
ru: Отклонить икону

en: Dismiss this alert.
ru: Закрыть это предупреждение.

en: Dismiss this notice.
ru: Закрыть уведомление.

en: Display
ru: Отображение

en: Display Percentage
ru: Показать проценты

en: Distance from content
ru: Расстояние от содержимого

en: Divider
ru: Разделитель

en: Docs & FAQs
ru: Документация

en: Document
ru: Документ

en: Document not found.
ru: Документ не найден.

en: Don't rely solely on the FontAwesome icons everyone else is using! Differentiate your website and your style with custom icons you can upload from your favorite icons source.
ru: Не полагайтесь исключительно на иконки FontAwesome, которые используют все! Выделите ваш сайт и стиль с помощью 
    произвольных иконок, которые вы можете загрузить из любимого источника.

en: Don’t add links to elements nested in this container - it will break the layout.
ru: Не добавляйте ссылки на элементы, вложенные в этот контейнер - это нарушит макет.

en: Dots
ru: Точки

en: Dotted
ru: Точечный пунктир

en: Double
ru: Двойная

en: Download
ru: Скачать

en: Download Button
ru: Кнопка скачать

en: Download System Info
ru: Скачать сведения о системе

en: Download image
ru: Скачать изображение

en: Downloaded file has incorrect size
ru: Загруженный файл имеет некорректный размер

en: Draft
ru: Черновик

en: Draft saved on %1$s by %2$s
ru: Черновик сохранён %1$s, автор %2$s

en: Drag & Drop
ru: Перетащить

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
ru: Перетащите файл шаблона .JSON или .zip

en: Drag widget here
ru: Перетащите виджет

en: Drop Cap
ru: Буквица

en: Duplicate
ru: Дублировать

en: Duration
ru: Длительность

en: Dynamic Tags
ru: Динамические теги

en: Easy Navigation is Here!
ru: Простая навигация тут как тут!

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit Landing Page
ru: Редактировать лендинг

en: Edit Template
ru: Редактировать шаблон

en: Edit with Elementor
ru: Редактировать в Elementor

en: Editing Handles
ru: Кнопки управления

en: Editor Top Bar
ru: Верхняя панель редактора

en: Editor successfully loaded?
ru: Редактор загрузился?

en: Effect
ru: Эффект

en: Elementor Data Updater
ru: Обновление данных Elementor

en: Elementor Debugger
ru: Отладчик Elementor

en: Elementor Developer Edition
ru: Elementor для разработчика

en: Elementor Dynamic Content
ru: Динамическое содержимое Elementor

en: Elementor Event Tracker
ru: Трекер событий Elementor

en: Elementor Experiments
ru: Эксперименты Elementor

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
ru: Библиотека Elementor обновляется ежедневно автоматически. Вы также можете обновить её вручную, нажав кнопку синхронизации.

en: Elementor Overview
ru: Elementor на виду

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
ru: Elementor позволяет скрыть заголовок страницы. Это работает для тем, селектор заголовка в которых — "h1.entry-title". Если селектор вашей темы отличается, введите его выше.

en: Elementor will try to sanitize the unfiltered files, removing potential malicious code and scripts.
ru: Elementor попытается обезопасить подозрительные файлы, удалив потенциальный вредоносный код и скрипты.

en: Elements
ru: Элементы

en: Elements Usage
ru: Использование элементов

en: Empty
ru: Пусто

en: Enable
ru: Включить

en: Enable Lightbox In Editor
ru: Включить лайтбокс в редакторе

en: Enable Safe Mode
ru: Включите безопасный режим

en: Enable Unfiltered File Uploads
ru: Включить загрузку любых файлов

en: End
ru: Конец

en: End Time
ru: Время окончания

en: Ending Number
ru: Конечная цифра

en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
ru: Нравится %1$s? Поставьте нам %2$s. Мы очень ценим вашу поддержку!

en: Enter Template Name
ru: Введите название шаблона

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
ru: Введите селектор родительских элементов, относительно которых будут растянуты секции (например, #primary / .wrapper / main и т. д.). Оставьте поле пустым, чтобы растягивать по ширине страницы.

en: Enter template name (optional)
ru: Название шаблона (опционально)

en: Enter your URL
ru: Введите ваш URL

en: Enter your code
ru: Введите ваш код

en: Enter your description
ru: Введите описание

en: Enter your image caption
ru: Введите подпись к изображению

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
ru: Введите старый и новый URL-адреса установки WordPress, чтобы обновить все данные Elementor (для смены домена или перехода на 'HTTPS').

en: Enter your shortcode
ru: Введите шорткод

en: Enter your title
ru: Введите заголовок

en: Entrance Animation
ru: Анимация при появлении

en: Error
ru: Ошибка

en: Error occurred, The version selected is invalid. Try selecting different version.
ru: Произошла ошибка. Выбранная версия недействительна. Попробуйте выбрать другую.

en: Every %d minutes
ru: Каждые %d минут

en: Excerpt
ru: Анонс

en: Exclude Roles
ru: Исключить роли

en: Exclusion
ru: Исключение

en: Exit to
ru: Выход в

en: Experiencing an issue with Elementor version %s? Rollback to a previous version before the issue appeared.
ru: Проблемы с Elementor версии %s? Откатитесь к предыдущей исправной версии.

en: Experiments
ru: Эксперименты

en: Experiments and Features
ru: Эксперименты и возможности

en: Explore additional Premium Shape packs and use them in your site. %1$sLearn More%2$s
ru: Изучите дополнительные пакеты Premium Shape и используйте их на своем сайте. %1$sПодробнее%2$s

en: Export
ru: Экспорт

en: Export Template
ru: Экспорт шаблона

en: Export a Template Kit
ru: Экспортировать набор шаблонов

en: Extended
ru: Расширенные

en: External File
ru: Внешний файл

en: External URL
ru: Внешний URL

en: Extra Large
ru: Гигантский

en: Extra Small
ru: Мизерный

en: FAQ Schema
ru: Микроразметка schema FAQ

en: Fade
ru: Выцветание

en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
ru: Не удалось создать нового пользователя для %s. Его записи будут отнесены к текущему пользователю.

en: Failed to import %1$s %2$s
ru: Не удалось импортировать %1$s %2$s

en: Failed to import %1$s: Invalid post type %2$s
ru: Не удалось импортировать %1$s: недопустимый тип записи %2$s

en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
ru: Не удалось импортировать автора %s. Их сообщения будут закреплены за текущим пользователем.

en: Fallback
ru: Фоллбэк

en: Fallback Font Family
ru: Запасные семейства шрифтов

en: Fast
ru: Быстро

en: Favorite
ru: Избранное

en: Favorites
ru: Избранные

en: Feature
ru: Возможность

en: Featured Image
ru: Сопутствующее изображение

en: Features
ru: Функционал

en: Fetching attachments is not enabled
ru: Не включено получение вложений

en: Field
ru: Поле

en: File Path: %s
ru: Путь к файлу: %s

en: Fill
ru: Заливка

[ctx: Filter Control]
en: Blur
ru: Размытие

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
ru: Яркость

[ctx: Filter Control]
en: CSS Filters
ru: Фильтры CSS

[ctx: Filter Control]
en: Contrast
ru: Контрастность

[ctx: Filter Control]
en: Hue
ru: Цветовой тон

[ctx: Filter Control]
en: Saturation
ru: Насыщенность

en: Find an Expert
ru: Найти эксперта

en: Finder
ru: Поиск

en: Fit
ru: Вписать

en: Fit To Screen
ru: По размеру экрана

en: Fixed
ru: Фиксированное

[ctx: Flex Container Control]
en: Align Content
ru: Выравнивание содержимого

[ctx: Flex Container Control]
en: Align Items
ru: Выравнивание элементов

[ctx: Flex Container Control]
en: Center
ru: Центр

[ctx: Flex Container Control]
en: Column - reversed
ru: Колонка - отражённая

[ctx: Flex Container Control]
en: Column - vertical
ru: Колонна - вертикальная

[ctx: Flex Container Control]
en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: Flex Container Control]
en: Direction
ru: Направление

[ctx: Flex Container Control]
en: End
ru: Конец

[ctx: Flex Container Control]
en: Gap between elements
ru: Отступ между элементами

[ctx: Flex Container Control]
en: Items within the container can stay in a single line (No wrap), or break into multiple lines (Wrap).
ru: Элементы внутри контейнера могут оставаться в одной строке (No wrap) или разбиваться на несколько строк (Wrap).

[ctx: Flex Container Control]
en: Justify Content
ru: Распределение содержимого

[ctx: Flex Container Control]
en: No Wrap
ru: Без переноса

[ctx: Flex Container Control]
en: Row - horizontal
ru: Ряд - горизонтальный

[ctx: Flex Container Control]
en: Row - reversed
ru: Ряд - отражённый

[ctx: Flex Container Control]
en: Space Around
ru: Расстояние около

[ctx: Flex Container Control]
en: Space Between
ru: Расстояние между

[ctx: Flex Container Control]
en: Space Evenly
ru: Равное расстояние

[ctx: Flex Container Control]
en: Start
ru: Начало

[ctx: Flex Container Control]
en: Stretch
ru: Растянуть

[ctx: Flex Container Control]
en: Wrap
ru: Обернуть

[ctx: Flex Item Control]
en: Align Self
ru: Индивидуальное выравнивание

[ctx: Flex Item Control]
en: Center
ru: Центр

[ctx: Flex Item Control]
en: Custom
ru: Произвольно

[ctx: Flex Item Control]
en: Custom Order
ru: Пользовательская сортировка

[ctx: Flex Item Control]
en: Custom Width
ru: Произвольная ширина

[ctx: Flex Item Control]
en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: Flex Item Control]
en: End
ru: Конец

[ctx: Flex Item Control]
en: Flex Grow
ru: Увеличение Flex

[ctx: Flex Item Control]
en: Flex Shrink
ru: Сжатие Flex

[ctx: Flex Item Control]
en: Gap
ru: Отступ

[ctx: Flex Item Control]
en: Grow
ru: Увеличение

[ctx: Flex Item Control]
en: None
ru: Отсутствует

[ctx: Flex Item Control]
en: Order
ru: Порядок

[ctx: Flex Item Control]
en: Shrink
ru: Сжатие

[ctx: Flex Item Control]
en: Size
ru: Размер

[ctx: Flex Item Control]
en: Start
ru: Начало

[ctx: Flex Item Control]
en: Stretch
ru: Растянуть

[ctx: Flex Item Control]
en: This control will affect contained elements only.
ru: Этот элемент управления повлияет только на содержащиеся элементы.

en: Flexbox Container
ru: Флекс-контейнер

en: Flip
ru: Перевернуть

en: Flip Horizontal
ru: Перевернуть горизонтально

en: Flip Vertical
ru: Перевернуть вертикально

en: Flower
ru: Цветок

en: Focus
ru: Фокус

en: Font Awesome - Brands
ru: Font Awesome - Бренды

en: Font Awesome - Regular
ru: Font Awesome - Обычные

en: Font Awesome - Solid
ru: Font Awesome - Сплошные

en: Font Awesome 4 support script (shim.js) is a script that makes sure all previously selected Font Awesome 4 icons are displayed correctly while using Font Awesome 5 library.
ru: Font Awesome 4 поддерживает скрипт (shim.js) - это скрипт, который обеспечивает правильное отображение всех ранее выбранных иконок Font Awesome 4 при использовании Font Awesome 5.

en: Font Awesome Upgrade
ru: Обновление Font Awesome

en: Font-display property defines how font files are loaded and displayed by the browser.
ru: Свойство Font-display определяет, как файлы шрифтов загружаются и отображаются браузером.

en: For Example: About
ru: Например: About

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
ru: Для устранения конфликтов конфигурации сервера.

en: Form
ru: Форма

en: Form Fields
ru: Поля формы

en: Framed
ru: Обрамлённая

en: Full Width
ru: Во всю ширину

en: Fullscreen
ru: Во весь экран

en: Future
ru: Будущее

en: Gap
ru: Отступ

en: Gap between elements
ru: Отступ между элементами

en: Gap between tabs
ru: Расстояние между вкладками

en: General
ru: Общие

en: General Settings
ru: Основные настройки

en: Get Beta Updates
ru: Получать обновления Beta

en: Get Elementor Pro
ru: Получить Elementor Pro

en: Get Help
ru: Получить помощь

en: Get Popup Builder
ru: Получить конструктор попапов

en: Get a sneak peek at our in progress development versions, and help us improve Elementor to perfection. Developer Edition releases contain experimental functionality for testing purposes.
ru: Взгляните на наши версии, находящиеся в разработке, и помогите нам улучшить Elementor до совершенства. Выпуски Для Разработчика содержат экспериментальные функции для тестирования.

en: Get a sneak peek of the new Editor powered by React. The beautiful design and experimental layout of the Top bar are just some of the exciting tools on their way. %s
ru: Познакомьтесь с новым редактором на базе React. Красивый дизайн и экспериментальный макет верхней панели - это лишь некоторые из интересных инструментов на пути к нему. %s

en: Get introduced to Elementor by watching our "Getting Started" video series. It will guide you through the steps needed to create your website. Then click to create your first page.
ru: Познакомьтесь с Elementor, посмотрев серию видеороликов "Первое знакомство". Они помогут вам сделать первые шаги, необходимые для создания сайта. Затем нажмите, чтобы создать свою первую страницу.

en: Get more dynamic capabilities by incorporating dozens of Elementor's native dynamic tags.
ru: Добейтесь лучшей динамичности, включив десятки встроенных динамических тегов Elementor.

en: Get more with Elementor Pro
ru: Получите больше с Elementor Pro

en: Get pixel-perfect design for every screen size. You can now add up to 6 customizable breakpoints beyond the default desktop setting: mobile, mobile extra, tablet, tablet extra, laptop, and widescreen.
ru: Получите идеальный дизайн для экрана любого размера. Теперь вы можете добавить до 6 настраиваемых брейкпоинтов помимо стандартных настроек для ПК: мобильный, дополнительный мобильный, планшет, дополнительный планшет, ноутбук и широкоэкранный.

en: Getting Started
ru: Приветствие

en: Global Colors
ru: Глобальные цвета

en: Global Fonts
ru: Глобальные шрифты

en: Go To
ru: Перейти

en: Google (Early Access)
ru: Google (ранний доступ)

en: Google Fonts
ru: Шрифты Google

en: Google Fonts Load
ru: Загрузка шрифтов Google

en: Google Maps
ru: Карты Google

en: Google Maps Embed API
ru: API встраивания Google карт

en: Google Maps Embed API is a free service by Google that allows embedding Google Maps in your site. For more details, visit Google Maps' %1$sUsing API Keys%2$s page.
ru: Google Maps Embed API — это бесплатный сервис от Google, который позволяет встраивать Карты Google на ваш сайт. Для получения дополнительных сведений посетите страницу %1$sИспользование ключей API%2$s Карт Google.

en: Grid
ru: Сетка

[ctx: Grid Container Control]
en: Align Content
ru: Выравнивание содержимого

[ctx: Grid Container Control]
en: Align Items
ru: Выравнивание элементов

[ctx: Grid Container Control]
en: Center
ru: Центр

en: HTML
ru: HTML-код

en: HTML Code
ru: HTML-код

en: HTML Tag
ru: HTML-тег

en: Happy To Help
ru: Рады помочь

en: Having problems loading Elementor? Please enable Safe Mode to troubleshoot.
ru: Проблемы с загрузкой Elementor? Включите безопасный режим для устранения.

en: Heading
ru: Заголовок

en: Heading Color
ru: Цвет заголовка

en: Heads up, Please backup before upgrade!
ru: Внимание, сделайте резервную копию перед обновлением!

en: Height
ru: Высота

en: Help
ru: Помощь

en: Hexagon
ru: Шестиугольник

en: Hidden
ru: Скрыто

en: Hidden Elements
ru: Скрытые элементы

en: Hide
ru: Скр

en: Hide Notification
ru: Скрыть уведомление

en: Hide On %s
ru: Скрыть на %s

en: Hide Panel
ru: Скрыть панель

en: Hide Title
ru: Скрыть заголовок

en: History
ru: История

en: Homepage
ru: Главная

en: Horizontal
ru: Горизонтальное смещение

en: Horizontal Align
ru: Горизонтальное выравнивание

en: Horizontal Alignment
ru: Горизонтальное выравнивание

en: Horizontal Orientation
ru: Горизонтальная ориентация

en: Horizontal Position
ru: Горизонтальное положение

en: Hover
ru: Наведение

en: Hover Animation
ru: Анимация при наведении

en: Hue
ru: Цветовой тон

en: Hurray! The upgrade process to Font Awesome 5 was completed successfully.
ru: Ура! Процесс обновления до Font Awesome 5 успешно завершен.

en: Hurray! Your %s is live.
ru: Ура! %s теперь отображается.

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
ru: Я — описание. Щелкните «Редактировать», чтобы изменить этот текст.

en: I couldn't get the plugin to work
ru: Я не смог работать с плагином

en: I found a better plugin
ru: Я нашёл(а) плагин лучше

en: I have Elementor Pro
ru: У меня есть Elementor Pro

en: I no longer need the plugin
ru: Плагин мне больше не нужен

en: Icon
ru: Иконка

en: Icon Box
ru: Блок с иконкой

en: Icon Hover
ru: Иконка при наведении

en: Icon Library
ru: Библиотека иконок

en: Icon List
ru: Список с иконками

en: Icon Position
ru: Позиция иконки

en: Icon Spacing
ru: Отступы иконки

en: If you are experiencing a loading issue, contact your site administrator to troubleshoot the problem using Safe Mode.
ru: Если у вас возникла проблема с загрузкой, обратитесь к администратору сайта, чтобы устранить проблему с помощью безопасного режима.

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
ru: Если у вас есть минута, поделитесь пожалуйста, почему вы деактивируете Elementor:

en: Image
ru: Изображение

en: Image Box
ru: Блок с изображением

en: Image Carousel
ru: Карусель

en: Image Gallery
ru: Галерея

en: Image Lightbox
ru: Лайтбокс изображений

en: Image Overlay
ru: Наложение изображения

en: Image Position
ru: Позиция изображения

en: Image Size
ru: Размер изображения

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
ru: Произвольно

[ctx: Image Size Control]
en: Full
ru: Полный

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
ru: Размер изображения

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
ru: Размер изображения

en: Image Spacing
ru: Отступ от изображения

en: Image Stretch
ru: Растягивать изображение

en: Images
ru: Изображения

en: Import / Export Kit
ru: Импорт / Экспорт наборов

en: Import Export
ru: Импорт и экспорт

en: Import Now
ru: Импортировать

en: Import Template
ru: Импортировать шаблон

en: Import Template to Your Library
ru: Импортируйте шаблон в библиотеку

en: Import Templates
ru: Импортировать шаблоны

en: Import a Template Kit
ru: Импортировать набор шаблонов

en: Improve Elementor
ru: Сделать Elementor лучше

en: Improve your site’s performance score.
ru: Улучшите показатели производительности вашего сайта.

en: Improved Asset Loading
ru: Улучшенная загрузка ресурсов

en: Improved CSS Loading
ru: Улучшенная загрузка CSS

en: In
ru: К

en: In order for Theme Style to affect all relevant Elementor elements, please disable Default Colors and Fonts from the %1$sSettings Page%2$s.
ru: Чтобы стиль темы влиял на все соответствующие элементы Elementor, отключите цвета и шрифты по умолчанию на странице %1$sНастроек%2$s.

en: Inactive
ru: Неактивен

en: Inactive by default
ru: Неактивен по умолчанию

en: Incompatible
ru: Несовместимый

en: Infinite Loop
ru: Бесконечный цикл

en: Info
ru: Информация

en: Inline
ru: Друг за другом

en: Inline Font Icons
ru: Встроенные шрифтовые иконки

en: Inner Section
ru: Внутренняя секция

en: Inner Text
ru: Текст внутри

en: Insert
ru: Вставить

en: Inside
ru: Внутри

en: Install & Activate
ru: Установить и активировать

en: Integrations
ru: Интеграции

en: Internal Embedding
ru: Встраивание в код

en: Intro Byline
ru: От кого

en: Intro Portrait
ru: Лого автора

en: Intro Title
ru: Заголовок

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
ru: Недопустимые данные. Идентификатор шаблона (ID) не может совпадать с редактируемым шаблоном. Пожалуйста, выберите другой.

en: Invalid file type
ru: Неверный тип файла

en: Invalid title
ru: Неверный заголовок

en: Invert
ru: Инвертировать

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
ru: Похоже, функция сохранения редакций недоступна на вашем сайте.

en: It seems like your site doesn't have any active Kit. The active Kit includes all of your Site Settings. By recreating your Kit you will able to start edit your Site Settings again.
ru: Похоже, на вашем сайте нет активного набора. Активный набор включает в себя все настройки вашего сайта. Пересоздав свой набор, вы вновь сможете начать редактировать настройки сайта.

en: It's a temporary deactivation
ru: Это временная деактивация

en: Item #%d
ru: Пункт #%d

en: Items
ru: Элементы

en: Justified
ru: По ширине

en: Justify
ru: По ширине

en: Keep Proportions
ru: Сохранять пропорции

en: Keep my settings
ru: Сохранить мои настройки

en: Ken Burns Effect
ru: Эффект Кена Бернса

en: Keyboard Shortcuts
ru: Горячие клавиши

en: Kit
ru: Набор

en: Kit Library
ru: Бибилиотека наборов

en: Kit not exists.
ru: Набор не существует.

en: Kit not found
ru: Набор не найден

en: Knowledge Base
ru: База знаний

en: LTR
ru: Слева направо

en: Label
ru: Ярлык

en: Landing Page
ru: Лендинг

en: Landing Pages
ru: Целевые страницы

en: Laptop
ru: Ноутбук

en: Large
ru: Большой

en: Last edited on %1$s by %2$s
ru: Отредактировано %1$s, автором %2$s

en: Layout
ru: Макет

en: Layout Settings
ru: Настройки макета

en: Lazy Load
ru: Отложенная загрузка

en: Lazy Load Background Images
ru: Отложенная загрузка фоновых изображений

en: Lazy loading images that are not in the viewport improves initial page load performance and user experience. By activating this experiment all background images except the first one on your page will be lazy loaded to improve your LCP score
ru: Отложенная загрузка изображений, которые не находятся в области просмотра, улучшает производительность начальной загрузки страницы и удобство работы пользователей. При активации этого эксперимента все фоновые изображения, кроме первого на вашей странице, будут отложено загружаться, что улучшит ваш показатель LCP

en: Lazyload
ru: Ленивая загрузка

en: Learn More
ru: Узнать больше

en: Learn more
ru: Узнать больше

en: Learn more about %1$sWordPress revisions%2$s
ru: Узнать больше о %1$sредакциях WordPress%2$s

en: Learn more.
ru: Узнать больше.

en: Left
ru: Лево

en: Left Border Width
ru: Ширина левой границы

en: Library
ru: Библиотека

en: Light
ru: Светлая

en: Lightbox
ru: Лайтбокс

en: Lighten
ru: Осветление

en: Like Button
ru: Кнопка нравится

en: Line
ru: Линия

en: Link
ru: Ссылка

en: Link Color
ru: Цвет ссылки

en: Link Hover Color
ru: Цвет ссылки при наведении

en: Link Options
ru: Параметры ссылки

en: Link values together
ru: Связать значения

en: List
ru: Список

en: List Item
ru: Элемент списка

en: List Item #1
ru: Элемент списка #1

en: List Item #2
ru: Элемент списка #2

en: List Item #3
ru: Элемент списка #3

en: Load Font Awesome 4 Support
ru: Добавить поддержку Font Awesome 4

en: Loading
ru: Загрузка

en: Local
ru: Локальный

en: Location
ru: Местонахождение

en: Log
ru: Журнал

en: Logged In
ru: Авторизованные

en: Logo
ru: Логотип

en: Loop
ru: Зациклить

en: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
ru: Проснувшись однажды утром после беспокойного сна, Грегор Замза обнаружил, что он у себя в постели превратился в страшное насекомое.

en: Love using Elementor?
ru: Любите Elementor?

en: Luminosity
ru: Яркость

en: Maintenance
ru: Обслуживание

en: Maintenance Mode
ru: Режим обслуживания

en: Maintenance Mode ON
ru: Режим обслуживания ВКЛЮЧЕН

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
ru: «Режим обслуживания» возвращает код HTTP503, поэтому поисковый робот понимает, что нужно вернутся через некоторое время. Не рекомендуется использовать этот режим более чем на несколько дней.

en: Manage Breakpoints
ru: Управлять брейкпоинтами

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
ru: Управляйте тем, что ваши пользователи могут редактировать в Elementor

en: Managing a multi-user site?
ru: Управляете многопользовательским сайтом?

en: Map
ru: Карта

en: Margin
ru: Отступ снаружи

en: Mask
ru: Маска

en: Max Width
ru: Макс. ширина

en: Media File
ru: Медиафайл

en: Medium
ru: Средний

en: Meet Our Attributes
ru: Знакомьтесь с атрибутами

en: Meet Our Custom CSS
ru: Знакомьтесь с нашими пользовательскими CSS

en: Meet Our Global Widget
ru: Знакомьтесь с нашим глобальным виджетом

en: Meet Page Transitions
ru: Встречайте переходы страниц

en: Menu
ru: Меню

en: Menu Anchor
ru: Якорь меню

en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
ru: Пункт меню пропущен из-за недопустимого слага меню: %s

en: Menu item skipped due to missing menu slug
ru: Пункт меню пропущен из-за недопустимого слага меню

en: Menus
ru: Меню

en: Metadata
ru: Метаданные

en: Middle
ru: Посередине

en: Migrate to v3.0
ru: Переход на версию 3.0

en: Min Height
ru: Мин. высота

en: Minimum Height
ru: Минимальная высота

en: Mobile
ru: Телефон

en: Mobile Browser Background
ru: Фон мобильного браузера

en: Mobile Landscape
ru: Мобильный - альбомная ориентация

en: Mobile Portrait
ru: Мобильный - книжная ориентация

en: Mobile and Tablet options cannot be deleted.
ru: Параметры Телефон и Планшет удалить нельзя.

en: Modest Branding
ru: Скрыть логотип

en: More Palettes
ru: Больше палитр

en: More actions
ru: Больше действий

en: Motion Effects
ru: Эффекты движения

en: Multiply
ru: Умножение

en: Mute
ru: Без звука

en: My Favorites
ru: Избранные

en: My Skill
ru: Мой опыт

en: Name
ru: Имя

en: Name your template
ru: Назовите ваш шаблон

en: Narrow
ru: Узкие

en: Navigation
ru: Навигация

en: Navigation Icons Size
ru: Размер иконок навигации

en: Navigation Width
ru: Ширина навигации

en: Navigator
ru: Навигатор

en: Need Help
ru: Нужна помощь

en: Need More Shapes?
ru: Нужно больше фигур?

en: Nested Elements
ru: Вложенные элементы

en: New
ru: Новые

en: New Landing Page
ru: Новый лендинг

en: New kit have been created successfully
ru: Набор был создан успешно

en: News & Updates
ru: Новости и обновления

en: Next
ru: Далее

en: Next Arrow Icon
ru: Значок для кнопки вперёд

en: Next image
ru: Следующее изображение

en: No
ru: Нет

en: No Gap
ru: Без отступов

en: No History Yet
ru: Истории пока нет

en: No Results Found
ru: Результатов не найдено

en: No Revisions Saved Yet
ru: Редакций пока нет

en: No access to editor
ru: Нет доступа к редактору

en: No available experiments
ru: Нет доступных экспериментов

en: No header, no footer, just Elementor
ru: Нет шапки, нет подвала, только Elementor

en: No landing pages found
ru: Лендингов не найдено

en: No landing pages found in trash
ru: Не найдено лендингов в корзине

en: No sidebars were found
ru: Сайдбары не найдены

en: No thanks
ru: Нет, спасибо

en: No-repeat
ru: Не повторять

en: None
ru: Отсутствует

en: Normal
ru: Обычный

en: Not Supported
ru: Не поддерживается

en: Not allowed to rollback versions
ru: Откат версий запрещен

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
ru: Внимание: закрепление работает только на ПК.

en: Note: Avoid applying transform properties on sticky containers. Doing so might cause unexpected results.
ru: Примечание: Избегайте применения свойств преобразования к липким контейнерам. Это может привести к неожиданным результатам.

en: Note: The ID link ONLY accepts these chars: %s
ru: Примечание: ссылка ID может содержать ТОЛЬКО эти символы: %s

en: Note: This widget only affects themes that use `%s` in archive pages.
ru: Внимание: этот виджет влияет только на темы, которые используют `%s` в архивах.

en: Now you can choose where you want to go on the site from the following options
ru: Теперь вы можете выбрать, куда вы хотите перейти на сайте, из следующих вариантов

en: Number
ru: Номер

en: Number Prefix
ru: Префикс номера

en: Number Suffix
ru: Суффикс номера

en: Object Fit
ru: Подгонка

en: Off
ru: Выкл

en: Official Color
ru: Официальные цвета

en: Offset
ru: Смещение

en: Offset X
ru: Смещение X

en: Offset Y
ru: Смещение Y

en: On
ru: Вкл

en: Once you fill your page with content, this window will give you an overview display of all the page elements. This way, you can easily move around any section, column, or widget.
ru: После того, как вы наполните страницу, увидите все добавленные элементы в этом окне. Вы можете легко перемещать секции, колонки и виджеты.

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
ru: После того, как вы начнете работать, вы сможете отменить/повторить все действия, которые вы выполняли в редакторе.

en: Ongoing Experiments
ru: Текущие эксперименты

en: Opacity
ru: Прозрачность

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
ru: Открывать все изображения во всплывающем окне — лайтбоксе. Лайтбокс будет автоматически работать с любой ссылкой, которая ведет к файлу изображения.

en: Open in new window
ru: Открывать в новом окне

en: Optimized DOM Output
ru: Оптимизированный вывод DOM

en: Optional
ru: Опционально

en: Or view %1$sTrashed Items%1$s
ru: Или посмотрите %1$sУдалённые элементы%1$s

en: Order By
ru: Сортировать по

en: Other
ru: Другое

en: Out
ru: От

en: Outline
ru: Контур

en: Outside
ru: Снаружи

en: Oval
ru: Овал

en: Overlay
ru: Перекрытие

en: Padding
ru: Отступ внутри

en: Page
ru: Страница

en: Page Layout
ru: Макет страницы

[ctx: Page Template]
en: Elementor Canvas
ru: Холст Elementor

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
ru: Elementor полная ширина

[ctx: Page Template]
en: Theme
ru: Тема

en: Page Title Selector
ru: Селектор заголовка страницы

en: Page Transitions
ru: Переходы страниц

en: Page Transitions let you style entrance and exit animations between pages as well as display loader until your page assets load.
ru: Переходы страниц позволяют стилизовать анимацию входа и выхода, а также отображать прелоадер пока загружается страница.

en: Pages
ru: Страницы

en: Pagination
ru: Пагинация

en: Panel Width
ru: Ширина панели

en: Paragraph Spacing
ru: Отступ параграфов

en: Paste
ru: Вставить

en: Paste Style
ru: Вставить стиль

en: Paste URL or type
ru: Вставьте ссылку или начните писать

en: Path
ru: Контур

en: Path Type
ru: Тип конура

en: Pause on Hover
ru: Пауза при наведении

en: Pause on Interaction
ru: Пауза при взаимодействии

en: Percentage
ru: Доля

en: Performance
ru: Производительность

en: Personalize your Elementor experience by controlling which features and experiments are active on your site. Help make Elementor better by %1$ssharing your experience and feedback with us%2$s.
ru: Персонализируйте свой опыт работы с Elementor, контролируя, какие функции и эксперименты активированы на вашем сайте. Помогите сделать Elementor лучше, %1$s поделившись с нами своим опытом и отзывами%2$s.

en: Perspective
ru: Перспектива

en: Pin it
ru: Запинить

en: Play Counts
ru: Количество прослушиваний

en: Play Icon
ru: Иконка проиграть

en: Play On Mobile
ru: Проиграть на мобильных

en: Play Once
ru: Проиграть единожды

en: Play Video
ru: Проиграть видео

en: Play Video about
ru: Воспроизвести видео о

en: Player Controls
ru: Управление воспроизведением

en: Please Note! The "Improved Asset Loading" mode reduces the amount of code that is loaded on the page by default. When activated, parts of the infrastructure code will be loaded dynamically, only when needed. Keep in mind that activating this experiment may cause conflicts with incompatible plugins.
ru: Обратите внимание! Режим «Улучшенная загрузка ресурсов» уменьшает количество кода, загружаемого на страницу по умолчанию. При активации, части кода инфраструктуры будут загружаться динамически, только когда это необходимо. Помните, что активация этого эксперимента может вызвать конфликты с несовместимыми плагинами.

en: Please Note! The “Improved CSS Loading” mode reduces the amount of CSS code that is loaded on the page by default. When activated, the CSS code will be loaded, rather inline or in a dedicated file, only when needed. Activating this experiment may cause conflicts with incompatible plugins.
ru: Пожалуйста, обрати внимание! Режим «Улучшенная загрузка CSS» уменьшает объем кода CSS, который по умолчанию загружается на страницу. При активации код CSS будет загружен, вероятнее всего встраиванием, или в отдельным файлом лишь при необходимости. Активация этого эксперимента может вызвать конфликты с несовместимыми плагинами.

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
ru: Обратите внимание: мы не рекомендуем обновляться до бета-версии на рабочих проектах.

en: Please make sure the ID is unique and not used elsewhere on the page this form is displayed. This field allows %1$sA-z 0-9%2$s & underscore chars without spaces.
ru: Убедитесь, что ID уникален и не используется в других местах на странице, где отображается эта форма. В этом поле допускаются символы %1$sA-z 0-9%2$s и подчеркивание без пробелов.

en: Please note that the upgrade process may cause some of the previously used Font Awesome 4 icons to look a bit different due to minor design changes made by Font Awesome.
ru: Обратите внимание, что процесс обновления может привести к тому, что некоторые из ранее использовавшихся иконок Font Awesome 4 будут выглядеть несколько иначе из-за незначительных изменений дизайна, внесенных Font Awesome.

en: Please note!
ru: Внимание!

en: Please note! Allowing uploads of any files (SVG & JSON included) is a potential security risk.
ru: Внимание! Разрешение загрузки любых файлов (включая SVG и JSON) представляет потенциальную угрозу безопасности.

en: Please note! We couldn't deactivate all of your plugins on Safe Mode. Please %1$sread more%2$s about this issue
ru: Обратите внимание! Мы не смогли отключить все ваши плагины в безопасном режиме. %1$sподробнее%2$s об этой проблеме

en: Please share the reason
ru: Пожалуйста, поделитесь причиной

en: Please share which plugin
ru: Пожалуйста, поделитесь какой плагин

en: Plugin
ru: Плагин

en: Plugins
ru: Плагины

en: Plus
ru: Плюс

en: Popular
ru: Популярные

en: Popups
ru: Всплывающие окна

en: Position
ru: Позиционирование

en: Post
ru: Запись

en: Post Types
ru: Типы записей

en: Poster
ru: Постер

en: Posts
ru: Записи

en: Preferences
ru: Предпочтения

en: Preload
ru: Предзагрузка

en: Preload attribute lets you specify how the video should be loaded when the page loads. %1$sLearn More%2$s
ru: Атрибут Preload позволяет указать, как видео должно загружаться при открытии страницы. %1$sПодробнее%2$s

en: Prepare your website for future improvements to carousel features by upgrading the Swiper library integrated into your site from v5.36 to v8.45. This experiment includes markup changes so it might require updating custom code and cause compatibility issues with third party plugins.
ru: Подготовьте свой сайт к будущим улучшенным функциям карусели, обновив интегрированную в ваш сайт библиотеку Swiper с версии 5.36 до версии 8.45. Этот эксперимент включает изменения разметки, поэтому может потребовать обновления пользовательского кода и вызвать проблемы совместимости со сторонними плагинами.

en: Preview
ru: Смотреть

en: Preview Changes
ru: Просмотреть изменения

en: Previous
ru: Назад

en: Previous Arrow Icon
ru: Значок для кнопки назад

en: Previous image
ru: Предыдущее изображение

en: Primary
ru: Первый

en: Primary Color
ru: Основной цвет

en: Primary Headline
ru: Основной заголовок

en: Privacy Mode
ru: Скрытый режим

en: Privacy Policy
ru: Политика конфиденциальности

en: Progress Bar
ru: Прогресс

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Published
ru: Опубликовано

en: Quick Feedback
ru: Быстрая обратная связь

en: Quit
ru: Выйти

en: RTL
ru: Справа налево

en: Random
ru: Случайный

en: Rating
ru: Рейтинг

en: Rating Scale
ru: Шкала оценки

en: Read More
ru: Читать далее

en: Read More Text
ru: Текст Читать далее

en: Recently Edited
ru: Недавно редактировали

en: Recreate Kit
ru: Пересоздать набор

en: Redo
ru: Повторить

en: Regenerate CSS & Data
ru: Пересоздать CSS и данные

en: Regenerate Files & Data
ru: Пересоздать файлы и данные

en: Reinstall
ru: Переустановить

en: Release Candidate
ru: Кандидат на выпуск

en: Remote
ru: Удаленный

en: Remote file is too large, limit is %s
ru: Удаленный файл слишком велик, ограничение составляет %s

en: Remote server did not respond
ru: Удаленный сервер не ответил

en: Remote server returned the following unexpected result: %1$s (%2$s)
ru: Удаленный сервер вернул следующий неожиданный результат: %1$s (%2$s)

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove Kit
ru: Удалить набор

en: Remove all the content and site settings that came with "%1$s" on %2$s %3$s and revert to the site setting that came with "%4$s" on %5$s.
ru: Удалите все содержимое и настройки сайта, которые появились с "%1$s" на %2$s %3$s, и вернитесь к настройкам сайта, которые появились с "%4$s" на %5$s.

en: Remove all the content and site settings that came with "%1$s" on %2$s.%3$s Your original site settings will be restored.
ru: Удалите все содержимое и настройки сайта, которые пришли с "%1$s" на %2$s.%3$s Ваши первоначальные настройки сайта будут восстановлены.

en: Remove the most recent Kit
ru: Удалить последний набор

en: Reorder
ru: Изменение порядка

en: Repeat
ru: Повтор

en: Repeat-x
ru: Повтор горизонталь

en: Repeat-y
ru: Повтор вертикаль

en: Replace URL
ru: Сменить URL

en: Request failed due to an error: %1$s (%2$s)
ru: Запрос не выполнен из-за ошибки: %1$s (%2$s)

en: Requires
ru: Требуется

en: Rerun Update Script
ru: Повторить сценарий обновления

en: Reset
ru: Сброс

en: Reset Data
ru: Сбросить данные

en: Responsive
ru: Адаптивность

en: Responsive Mode
ru: Режим адаптивности

en: Responsive Preview
ru: Предпросмотр адаптивности

en: Responsive Settings
ru: Настройки адаптивности

en: Responsive visibility will take effect only on %1$s preview mode %2$s or live page, and not while editing in Elementor.
ru: Адаптивная видимость вступит в силу только в %1$s режиме предварительного просмотра%2$s или на странице в реальном времени, но не при редактировании в Elementor.

en: Reverse Columns
ru: Реверс колонок

en: Revision
ru: Редакция

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
ru: История редакций позволяет сохранять предыдущие версии вашей работы и восстанавливать их в любое время.

en: Revisions
ru: Редакции

en: Right
ru: Право

en: Role Excluded
ru: Роль исключена

en: Role Manager
ru: Менеджер ролей

en: Roles
ru: Роли

en: Rollback Version
ru: Откатить версию

en: Rollback to Previous Version
ru: Откат к предыдущей версии

en: Rotate
ru: Повернуть

en: Rotate X
ru: Поворот X

en: Rotate Y
ru: Поворот Y

en: Round
ru: Круглый

en: Rounded
ru: Скругление

en: Row
ru: Строка

en: Rows
ru: Строки

en: Rows Gap
ru: Отступы колонок

en: Safe Mode
ru: Безопасный режим

en: Safe Mode ON
ru: Включен безопасный режим

en: Safe Mode allows you to troubleshoot issues by only loading the editor, without loading the theme or any other plugin.
ru: Безопасный режим позволяет устранять неполадки, загружая только редактор, без загрузки темы или любого другого плагина.

en: Saturation
ru: Насыщенность

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Draft
ru: Сохранить черновик

en: Save Options
ru: Сохранить настройки

en: Save and manage all of your form submissions in one single place.
    			All within a simple, intuitive place.
ru: Сохраняйте и управляйте всеми своими формами в одном месте.
    				Все в простом, интуитивно понятном месте.

en: Save as Template
ru: Сохранить как шаблон

en: Saved Color
ru: Сохранённый цвет

en: Saved Templates
ru: Сохранённые шаблоны

en: Scale
ru: Масштаб

en: Scale X
ru: Масштаб X

en: Scale Y
ru: Масштаб Y

en: Screen
ru: Экран

en: Search
ru: Поиск

en: Search Landing Pages
ru: Поиск лендингов

en: Search Templates:
ru: Поиск шаблонов:

en: Search Widget...
ru: Поиск виджетов...

en: Search Widget:
ru: Найти виджет:

en: Secondary
ru: Второй

en: Secondary Color
ru: Второстепенный цвет

en: Secondary Headline
ru: Подзаголовок

en: Section
ru: Секция

en: Sections
ru: Секции

en: Select
ru: Выбрать

en: Select File
ru: Выберите файл

en: Select Icon
ru: Выберите иконку

en: Select one or go ahead and %1$screate one%2$s now.
ru: Выберите имеющийся или продолжите и %1$sсоздайте%2$s.

en: Select the type of template you want to work on
ru: Выберите тип шаблона, над которым хотите работать

en: Self Hosted
ru: С вашего хостинга

en: Separator
ru: Разделитель

en: Set custom attributes for the link element. Separate attribute keys from values using the | (pipe) character. Separate key-value pairs with a comma.
ru: Задайте пользовательские атрибуты для ссылки. Отделяйте ключи атрибута от значений с помощью символа | (труба). Разделите пары ключ-значение запятой.

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
ru: Сколько слайдов пролистывать за каждый свайп.

en: Set light or dark mode, or use Auto Detect to sync it with your OS setting.
ru: Установите светлый или тёмный режим или используйте автоопределение, чтобы синхронизировать его с настройками ОС.

en: Set the way Google Fonts are being loaded by selecting the font-display property (Default: Auto).
ru: Установите способ загрузки шрифтов Google, выбрав свойство font-display (по умолчанию: Auto).

en: Set your Google Maps API Key in Elementor's %1$sIntegrations Settings%3$s page. Create your key %2$shere.%3$s
ru: Задайте ключ API Карт Google на странице %1$sНастроек интеграции%3$s Elementor. Создайте свой ключ %2$sздесь.%3$s

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
ru: Переведите веб-сайт в РЕЖИМ ТЕХОБСЛУЖИВАНИЯ. Это когда сайт временно отключен для обслуживания или работает в режиме СКОРО ОТКРЫТИЕ. При этом, сайт работает в режиме ожидания, пока не будет готов к запуску.

en: Sets the default space between widgets (Default: 20px)
ru: Устанавливает пространство между виджетами (по умолчанию: 20)

en: Sets the default space inside the container (Default is 10px)
ru: Устанавливает пространство по умолчанию внутри контейнера (По умолчанию 10px).

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140px)
ru: Устанавливает ширину области содержимого по умолчанию (по умолчанию: 1140px)

en: Settings
ru: Настройки

en: Shadow
ru: Тень

en: Shape
ru: Форма

en: Shape Divider
ru: Разделитель секции

[ctx: Shapes]
en: Arrow
ru: Стрелка

[ctx: Shapes]
en: Book
ru: Книга

[ctx: Shapes]
en: Clouds
ru: Облака

[ctx: Shapes]
en: Curve
ru: Кривая

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
ru: Асимметричная кривая

[ctx: Shapes]
en: Drops
ru: Капли

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
ru: Прозрачный вентилятор

[ctx: Shapes]
en: Mountains
ru: Горы

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
ru: Пирамиды

[ctx: Shapes]
en: Split
ru: Расщепление

[ctx: Shapes]
en: Tilt
ru: Наклон

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
ru: Прозрачный наклон

[ctx: Shapes]
en: Triangle
ru: Треугольник

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
ru: Треугольник асимметричный

[ctx: Shapes]
en: Waves
ru: Волны

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
ru: Волнистая кисть

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
ru: Волнистый узор

[ctx: Shapes]
en: Zigzag
ru: Зигзаги

en: Share
ru: Поделиться

en: Share Button
ru: Кнопка поделиться

en: Share on Facebook
ru: Поделиться в Facebook

en: Share on Twitter
ru: Поделиться в Twitter

en: Shortcode
ru: Шорткод

en: Show
ru: Показ

en: Show / Hide Panel
ru: Скрыть / Показать панель

en: Show Path
ru: Показать контур

en: Show editing handles when hovering over the element edit button.
ru: Показывать маркеры редактирования при наведении на кнопку выбора элемента.

en: Sidebar
ru: Сайдбар

en: Sign Up
ru: Подписаться

en: Single
ru: Одиночная

en: Site
ru: Сайт

en: Site Description
ru: Описание сайта

en: Site Favicon
ru: Favicon сайта

en: Site Identity
ru: Свойства сайта

en: Site Logo
ru: Логотип сайта

en: Site Name
ru: Название сайта

en: Site Settings
ru: Настройки сайта

en: Size
ru: Размер

en: Sketch
ru: Набросок

en: Skew
ru: Перекос

en: Skew X
ru: Перекос X

en: Skew Y
ru: Перекос Y

en: Skin
ru: Обложка

en: Skip
ru: Пропустить

en: Slide
ru: Скольжение

en: Slides to Scroll
ru: Прокручивать слайдов

en: Slides to Show
ru: Показывать слайдов

en: Slow
ru: Медленно

en: Small
ru: Маленький

en: Social Icons
ru: Иконки соцсетей

en: Solid
ru: Сплошная

en: Some of the plugins you’re using have not been tested with the latest version of %1$s (%2$s). To avoid issues, make sure they are all up to date and compatible before updating %1$s.
ru: Некоторые из используемых вами плагинов не тестировались с последней версией %1$s (%2$s). Чтобы избежать проблем, перед обновлением %1$s убедитесь, что все они обновлены и совместимы.

en: Some of your theme files are missing.
ru: Отсутствуют некоторые файлы темы.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
ru: Извините, этот тип файла не разрешен из соображений безопасности.

en: SoundCloud
ru: SoundCloud плеер

en: Source
ru: Источник

en: Space
ru: Расстояние

en: Space Around
ru: Расстояние около

en: Space Between
ru: Расстояние между

en: Space Evenly
ru: Равное расстояние

en: Spacer
ru: Интервал

en: Spacing
ru: Отступ

en: Specify a start time (in seconds)
ru: Укажите время начала (в секундах)

en: Specify an end time (in seconds)
ru: Укажите время окончания (в секундах)

en: Spiral
ru: Спираль

en: Spread
ru: Размах

en: Square
ru: Квадрат

en: Stable
ru: Стабильная

en: Stable Features
ru: Стабильные функции

en: Stacked
ru: Вписанная

en: Star Rating
ru: Рейтинг

en: Stars
ru: Звёзды

en: Start
ru: Начало

en: Start Export
ru: Начать экспорт

en: Start Import
ru: Начать импорт

en: Start Time
ru: Время начала

en: Start designing your page and you will be able to see the entire revision history here.
ru: Начните разработку своей страницы, а здесь вы увидите всю историю изменений.

en: Starting Number
ru: Начальная цифра

en: Starting Point
ru: Отправная точка

en: Status
ru: Статус

en: Status: %s
ru: Статус: %s

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
ru: Будьте на связи! Скоро появятся ещё более удивительные шаблоны.

en: Still experiencing issues?
ru: Всё ещё есть проблемы?

en: Stretch
ru: Растянуть

en: Stretch Section
ru: Растянуть секцию

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
ru: Растягивает секцию до полной ширины страницы с помощью JS.

en: Stretched Section Fit To
ru: Растянуть секции относительно

en: Stroke
ru: Обводка

en: Stroke Color
ru: Цвет контура

en: Structure
ru: Структура

en: Style
ru: Стиль

en: Styles set in Elementor are saved in CSS files in the uploads folder and in the site’s database. Recreate those files and settings, according to the most recent settings.
ru: Стили, заданные в Elementor, сохраняются в файлах CSS в папке загрузки и в базе данных сайта. Пересоздайте эти файлы и параметры в соответствии новейшими настройками.

en: Submissions
ru: Заявки

en: Success
ru: Успех

en: Suggested Videos
ru: Рекомендуемые видео

en: Suggested favicon dimensions: 512 × 512 pixels.
ru: Предлагаемые размеры фавиконки: 512 × 512 пикселей.

en: Suggested image dimensions: %1$s × %2$s pixels.
ru: Предлагаемые размеры изображения: %1$s × %2$s пикселей.

en: Super Admin
ru: Суперадминистратор

en: Sure! I'd love to help
ru: Конечно! Я хочу помочь

en: Switch Editor Loader Method
ru: Переключить метод загрузчика редактора

en: Switch to Revisions tab for older versions
ru: Перейдите на вкладку «Редакции» для просмотра более старых версий

en: Sync Library
ru: Синхронизировать библиотеку

en: System
ru: Системные

en: System Colors
ru: Системные цвета

en: System Fonts
ru: Системные шрифты

en: System Info
ru: Сведения о системе

[ctx: System Info]
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
ru: Если вы хотите изменить код вашей темы, мы рекомендуем использовать <a href="%s">дочернюю тему</a>.

[ctx: System Info]
en: We recommend setting memory to at least %1$s. (%2$s or higher is preferred) For more information, read about <a href="%3$s">how to increase memory allocated to PHP</a>.
ru: Мы рекомендуем установить память не менее %1$s. (%2$s или выше предпочтительнее) Для получения дополнительной информации читайте о том, <a href="%3$s">как увеличить память, выделенную PHP</a>.

[ctx: System Info]
en: We recommend using PHP version %s or higher.
ru: Мы рекомендуем использовать PHP версии %s или выше.

en: Tab #%d
ru: Вкладка #%d

en: Tab #%s
ru: Вкладка #%s

en: Tab #1
ru: Вкладка #1

en: Tab #2
ru: Вкладка #2

en: Tab #3
ru: Вкладка #3

en: Tab Content
ru: Содержимое вкладки

en: Tab Title
ru: Заголовок вкладки

en: Tablet
ru: Планшет

en: Tablet Landscape
ru: Планшет - альбомная ориентация

en: Tablet Portrait
ru: Планшет - книжная ориентация

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Tabs Items
ru: Элементы вкладок

en: Template
ru: Шаблон

en: Template Kits
ru: Наборы шаблонов

en: Template Library
ru: Библиотека шаблонов

[ctx: Template Library]
en: Add New
ru: Добавить новый

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
ru: Добавление нового шаблона

[ctx: Template Library]
en: All Categories
ru: Все рубрики

[ctx: Template Library]
en: All Templates
ru: Все шаблоны

[ctx: Template Library]
en: Categories
ru: Рубрики

[ctx: Template Library]
en: Category
ru: Рубрика

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
ru: Редактировать шаблон

[ctx: Template Library]
en: Filter by category
ru: Фильтр по рубрике

[ctx: Template Library]
en: My Templates
ru: Мои шаблоны

[ctx: Template Library]
en: New Template
ru: Новый шаблон

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
ru: Шаблонов не найдено

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
ru: Шаблонов в корзине не найдено

[ctx: Template Library]
en: Saved Templates
ru: Сохранённые шаблоны

[ctx: Template Library]
en: Search Template
ru: Найти шаблон

[ctx: Template Library]
en: Template
ru: Шаблон

[ctx: Template Library]
en: Templates
ru: Шаблоны

[ctx: Template Library]
en: Type
ru: Тип

[ctx: Template Library]
en: View Template
ru: Просмотреть шаблон

en: Template not exist.
ru: Шаблон не существует.

en: Templates Help You %1$sWork Efficiently%2$s
ru: Шаблоны позволяют вам %1$sработать эффективнее%2$s

en: Terms of Service
ru: Условия использования

en: Tested up to %s version
ru: Протестирован до %s версии

en: Testimonial
ru: Отзыв

en: Text
ru: Текст

en: Text Align
ru: Выравнивание текста

en: Text Color
ru: Цвет текста

en: Text Direction
ru: Направление текста

en: Text Editor
ru: Текстовый редактор

en: Text Path
ru: Текст по контуру

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
ru: Тень

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
ru: Тень текста

en: Text Stroke
ru: Контур текста

[ctx: Text Stroke Control]
en: Text Stroke
ru: Контур текста

en: The %1$s argument is deprecated since version %2$s!
ru: Аргумент %1$s устарел с версии %2$s!

en: The %1$s argument is deprecated since version %2$s! Use %3$s instead.
ru: Аргумент %1$s устарел с версии %2$s! Вместо этого используйте %3$s.

en: The Elementor Website Builder has it all: drag and drop page builder, pixel perfect design, mobile responsive editing, and more. Get started now!
ru: В конструкторе сайтов Elementor есть все: drag and drop конструктор страниц, идеальный дизайн, адаптивное редактирование для мобильных устройств и многое другое. Начните сейчас!

en: The Global value you are trying to use is not available.
ru: Глобальное значение, которое вы пытаетесь использовать, недоступно.

en: The ID of Menu Anchor.
ru: ID якоря меню.

en: The Popup Builder lets you take advantage of all the amazing features in Elementor, so you can build beautiful & highly converting popups. Get Elementor Pro and start designing your popups today.
ru: Конструктор всплывающих окон позволяет вам использовать все удивительные возможности Elementor, чтобы создавать красивые и высококонверсионные всплывающие окна. Приобретите Elementor Pro и начните создавать свои всплывающие окна уже сегодня.

en: The `theme-color` meta tag will only be available in supported browsers and devices.
ru: Мета-тег `theme-color` будет доступен только в поддерживаемых браузерах и устройствах.

en: The current version of Elementor doesn't have any experimental features . if you're feeling curious make sure to come back in future versions.
ru: Текущая версия Elementor не имеет экспериментальных функций. Если вам интересно, обязательно вернитесь в следующих версиях.

en: The database update process is now complete. Thank you for updating to the latest version!
ru: Процесс обновления базы данных завершен. Спасибо за обновление до последней версии!

en: The default page template as defined in Elementor Panel → Hamburger Menu → Site Settings.
ru: Стандартный шаблон страницы, как определено в разделе: панель Elementor → Бургер-меню → Настройки сайта.

en: The file does not exist, please try again.
ru: Файл не существует, попробуйте еще раз.

en: The issue was probably caused by one of your plugins or theme.
ru: Вероятно, проблема была вызвана одним из ваших плагинов или тем.

en: The latest update includes some substantial changes across different areas of the plugin. We highly recommend you %1$sbackup your site before upgrading%2$s, and make sure you first update in a staging environment
ru: Последнее обновление включает в себя некоторые существенные изменения в различных областях плагина. Мы настоятельно рекомендуем %1$sсделать резервную копию вашего сайта перед обновлением%2$s и для начала попробовать обновить на тестовом сайте

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
ru: Список шрифтов, которые будут использоваться, если выбранный шрифт недоступен.

en: The preview could not be loaded
ru: Предварительный просмотр не может быть загружен

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
ru: На сервере не установлены и/или не включены ImageMagick и GD! Любая из этих библиотек требуется для того, чтобы WordPress мог изменять размеры изображений. Чтобы продолжить, обратитесь к администратору сервера.

en: The upgrade process includes a database update
ru: Процесс обновления включает обновление базы данных

en: The uploaded file could not be moved
ru: Загруженный файл не может быть перемещен

en: The “Inline Font Icons” will render the icons as inline SVG without loading the Font-Awesome and the eicons libraries and its related CSS files and fonts.
ru: Иконка "Inline Font Icons" отображает иконки как SVG без загрузки библиотек Font-Awesome и eicons и связанных с ними CSS-файлов и шрифтов.

en: Theme
ru: Тема

en: Theme Builder
ru: Конструктор тем

en: Themes
ru: Темы

en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
ru: Доступна новая версия конструктора страниц Elementor. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">Посмотрите детали версии</a> %3$s или<a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s"> обновите сейчас</a>.

en: There was a problem setting your site logo
ru: Возникла проблема с установкой логотипа вашего сайта

en: There was a problem setting your site name
ru: Возникла проблема с установкой имени вашего сайта

en: There was a problem uploading your file
ru: Не удалось загрузить файл

en: There was an error when reading this WXR file
ru: При чтении файла WXR произошла ошибка

en: There's already an active kit.
ru: Уже есть активный набор.

en: These enhancements may include some markup changes to existing elementor widgets
ru: Эти улучшения могут включать в себя некоторые изменения разметки существующих виджетов Elementor

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
ru: Этот ID может быть использован как CSS ID. Пишите его БЕЗ #.

en: This Post
ru: Эта запись

en: This action is not reversible and cannot be undone by rolling back to previous versions.
ru: Действие необратимо и не может быть отменено путем отката к предыдущим версиям.

en: This cover image will replace the background video in case that the video could not be loaded.
ru: Это изображение заменит фоновое видео в случае, если оно не загрузится.

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
ru: Это не похоже на файл WXR, отсутствует/недействителен номер версии WXR

en: This file is not allowed for security reasons.
ru: Этот файл не разрешен из соображений безопасности.

en: This is an Alert
ru: Это блок Предупреждение

en: This is the heading
ru: Это заголовок

en: This tag has no settings.
ru: У этой метки нет настроек.

en: This template includes the header, full-width content and footer
ru: Этот шаблон включает шапку, содержимое во всю ширину и нижний колонтитул

en: Thousand Separator
ru: Разделитель тысяч

en: Title
ru: Заголовок

en: Title & Description
ru: Заголовок и описание

en: Title HTML Tag
ru: HTML-тег заголовка

en: Title Style
ru: Стиль заголовка

en: Titles
ru: Заголовки

en: To achieve full height Container use %s.
ru: Чтобы получить контейнер полной высоты, используйте %s.

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
ru: Чтобы включить режим обслуживания, вы должны установить шаблон для страницы режима обслуживания.

en: To use an experiment or feature on your site, simply click on the dropdown next to it and switch to Active. You can always deactivate them at any time. %1$sLearn More.%2$s
ru: Чтобы использовать эксперимент или функцию на своем сайте, просто щелкните раскрывающийся список рядом с ним и переключитесь на Активно. Вы всегда можете деактивировать их в любое время. %1$sПодробнее.%2$s

en: Toggle
ru: Переключить

en: Toggle #1
ru: Спойлер #1

en: Toggle #2
ru: Спойлер #2

en: Toggle Content
ru: Содержимое спойлера

en: Toggle Items
ru: Элементы спойлера

en: Toggle Title
ru: Заголовок спойлера

en: Token Expired.
ru: Токен истек.

en: Toolbar Icons Size
ru: Размер иконок управления

en: Tools
ru: Инструменты

en: Top
ru: Верх

en: Top Center
ru: Верх Центр

en: Top Left
ru: Сверху слева

en: Top Right
ru: Верх Право

en: Transform
ru: Трансформация

en: Transition
ru: Переход

en: Transition Duration
ru: Длительность перехода

en: Trend
ru: Тренды

en: Triangle
ru: Треугольник

en: Try it out
ru: Попробуйте

en: Try out Elementor Pro and design your forms visually with one powerful tool.
ru: Попробуйте Elementor Pro и создавайте формы визуально с помощью единого мощного инструмента.

en: Turn-on Beta Tester, to get notified when a new beta version of Elementor or Elementor Pro is available. The Beta version will not install automatically. You always have the option to ignore it.
ru: Включите режим бета-тестера, чтобы получать уведомления о появлении новой бета-версии Elementor или Elementor Pro. Бета-версия не будет установлена автоматически. У вас всегда есть возможность проигнорировать её.

en: Type
ru: Тип

en: Type to find anything in Elementor
ru: Введите чтобы найти в Elementor

en: Typography
ru: Типографика

[ctx: Typography Control]
en: (Black)
ru: (Черный)

[ctx: Typography Control]
en: (Bold)
ru: (Жирный)

[ctx: Typography Control]
en: (Extra Bold)
ru: (Выделено жирным)

[ctx: Typography Control]
en: (Extra Light)
ru: (Экстра свет)

[ctx: Typography Control]
en: (Light)
ru: (Свет)

[ctx: Typography Control]
en: (Medium)
ru: (Средний)

[ctx: Typography Control]
en: (Normal)
ru: (Нормальный)

[ctx: Typography Control]
en: (Semi Bold)
ru: (полужирный)

[ctx: Typography Control]
en: (Thin)
ru: (Тонкий)

[ctx: Typography Control]
en: Bold
ru: Жирный

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
ru: Первые заглавные

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
ru: Оформление

[ctx: Typography Control]
en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: Typography Control]
en: Family
ru: Семейство

[ctx: Typography Control]
en: Italic
ru: Курсив

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
ru: Межсимвольный интервал

[ctx: Typography Control]
en: Line Through
ru: Перечёркнутый

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
ru: Интерлиньяж

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
ru: Строчные

[ctx: Typography Control]
en: None
ru: Отсутствует

[ctx: Typography Control]
en: Normal
ru: Обычный

[ctx: Typography Control]
en: Oblique
ru: Наклон

[ctx: Typography Control]
en: Overline
ru: Линия над

[ctx: Typography Control]
en: Size
ru: Размер

[ctx: Typography Control]
en: Style
ru: Стиль

[ctx: Typography Control]
en: Transform
ru: Трансформация

[ctx: Typography Control]
en: Typography
ru: Типографика

[ctx: Typography Control]
en: Underline
ru: Подчёркнутый

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
ru: Верхний регистр

[ctx: Typography Control]
en: Weight
ru: Толщина

[ctx: Typography Control]
en: Word Spacing
ru: Интервал между словами

en: UI Color
ru: Цвет кнопок

en: UI Hover Color
ru: Цвет кнопок при наведении

en: UI Theme
ru: Тема интерфейса

en: Undo
ru: Отменить

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unleash the full power of Elementor's features and web creation tools.
ru: Раскройте всю мощь возможностей Elementor и инструментов для создания сайтов.

en: Unlinked values
ru: Несвязанные значения

en: Unmarked Color
ru: Цвет незакрашенной

en: Unmarked Style
ru: Стиль незакрашенной

en: Update Notification
ru: Уведомление об обновлении

en: Update Now
ru: Обновить сейчас

en: Update Site Address (URL)
ru: Обновить адрес сайта (URL)

en: Update changes to page
ru: Обновить изменения на странице

en: Upgrade
ru: Обновить

en: Upgrade Now
ru: Обновить сейчас

en: Upgrade Swiper Library
ru: Обновление библиотеки Swiper

en: Upgrade To Font Awesome 5
ru: Обновление до Font Awesome 5

en: Upload
ru: Загрузить

en: Upload SVG
ru: Загрузить SVG

en: Usage Data Sharing
ru: Отправка данных об использовании

en: Use %s widget and dozens more pro features to extend your toolbox and build sites faster and better.
ru: Используйте виджет %s и десятки других профессиональных функций, чтобы расширить свой инструментарий и создавать сайты быстрее и лучше.

en: Use Elementor Pro and enjoy unlimited integrations, visual design, templates and more.
ru: Используйте Elementor Pro и наслаждайтесь неограниченными возможностями интеграции, визуальным дизайном, шаблонами и многим другим.

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
ru: Использует внешние файлы CSS для всех созданных стилей. Выберите этот параметр для лучшей производительности (рекомендуется).

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
ru: Использует CSS стили, встроенные в область head. Для устранения конфликтов конфигурации сервера и управления средами разработки.

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
ru: Используйте шаблоны для создания разных частей вашего сайта и используйте их в один клик, когда необходимо.

en: User Preferences
ru: Пользовательские предпочтения

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Users
ru: Пользователи

en: Using Elementor & Contact Form 7?
ru: Используете Elementor и Contact Form 7?

en: Using WooCommerce?
ru: Используете WooCommerce?

en: Using popups on your site?
ru: Используете всплывающие окна на сайте?

en: Version Control
ru: Контроль версий

en: Vertical
ru: Вертикальное смещение

en: Vertical Align
ru: Вертикальное выравнивание

en: Vertical Alignment
ru: Вертикальное выравнивание

en: Vertical Orientation
ru: Вертикальная ориентация

en: Vertical Position
ru: Положение по вертикали

en: Video
ru: Видео

en: Video Info
ru: Информация о видео

en: Video Options
ru: Параметры видео

en: Video Tutorials
ru: Видеоуроки

en: View
ru: Вид

en: View Elementor Documentation
ru: Ознакомиться с документацией Elementor

en: View Elementor Video Tutorials
ru: Смотреть видеоуроки по Elementor

en: View Elementor version %s details
ru: Посмотреть детали Elementor версии %s

en: View Landing Page
ru: Просмотреть лендинг

en: Visibility
ru: Видимость

en: Visual Player
ru: Визуальный плеер

en: WP Dashboard
ru: Консоль WP

en: Wait! Don't deactivate Elementor. You have to activate both Elementor and Elementor Pro in order for the plugin to work.
ru: Подождите! Не деактивируйте Elementor. Вы должны активировать как Elementor, так и Elementor Pro, чтобы плагин работал.

en: Want to create custom text paths with SVG? %1$sLearn More%2$s
ru: Хотите создать собственные контуры с помощью SVG? %1$sУзнать больше%2$s

en: Want to design better MailChimp forms?
ru: Хотите создавать формы MailChimp эффективнее?

en: Want to give access only to content?
ru: Хотите предоставить доступ только к контенту?

en: Want to learn more about the Elementor library?
ru: Хотите узнать больше об библиотеке Elementor?

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
ru: Предупреждение: Пожалуйста, создайте резервную копию базы данных перед откатом.

en: Warning: This will reset your current Global Fonts and Colors, and will migrate your previous settings from v2.x versions.
ru: Предупреждение: это сбросит ваши текущие глобальные шрифты и цвета и перенесет предыдущие настройки из версий 2.x.

en: Watch the Full Guide
ru: Смотреть полное руководство

en: Wave
ru: Волна

en: We highly recommend backing up your database before performing this upgrade.
ru: Мы настоятельно рекомендуем создать резервную копию базы данных перед выполнением этого обновления.

en: We recommend you only enable this feature if you understand the security risks involved.
ru: Рекомендуем включать эту функцию только в случае, если вы понимаете риски безопасности.

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
ru: Нам очень жаль, но что-то пошло не так. Нажмите 'Узнать больше' и следуйте каждому из шагов, чтобы быстро решить проблему.

en: Web Designer
ru: Веб-дизайнер

en: Weight
ru: Толщина

en: Welcome to Elementor
ru: Добро пожаловать в Elementor

en: When you turn on privacy mode, YouTube/Vimeo won't store information about visitors on your website unless they play the video.
ru: Если вы включите режим конфиденциальности, YouTube/Vimeo не будет хранить информацию о посетителях вашего сайта, пока они не воспроизведут видео.

en: Who Can Access
ru: У кого есть доступ

en: Wide
ru: Широкие

en: Wider
ru: Широчайшие

en: Widescreen
ru: Широкоформатные

en: Widescreen <br> Settings added for the Widescreen device will apply to screen sizes %dpx and up
ru: Широкоэкранный <br> Настройки, добавленные для широкоэкранного устройства, будут применяться к размерам экрана %dpx и выше

en: Widescreen breakpoint settings will apply from the selected value and up.
ru: Широкоэкранные настройки брейкпоинта будут применяться начиная с выбранного значения и выше.

en: Widgets Panel
ru: Панель виджетов

en: Widgets Space
ru: Отступ виджетов

en: Width
ru: Ширина

en: With Elementor Pro, you can control user access and make sure no one messes up your design.
ru: С Elementor Pro вы можете контролировать доступ пользователей и следить за тем, чтобы никто не испортил ваш дизайн.

en: With Elementor Pro’s WooCommerce Builder, you’ll be able to design your store without coding!
ru: С конструктором WooCommerce от Elementor Pro вы сможете создавать свой магазин без кода!

en: With our experimental speed boosting features you can go faster than ever before. Look for the Performance label on our Experiments page and activate those experiments to improve your site loading speed.
ru: С нашими экспериментальными функциями по увеличению скорости вы сможете работать быстрее, чем когда-либо прежде. Найдите ярлык Производительность на странице наших экспериментов и активируйте их для повышения скорости загрузки сайта.

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
ru: С помощью этой функции вы можете сохранить виджет как глобальный, а затем добавить его в несколько областей. Все области будут редактироваться из одного места.

en: Word Spacing
ru: Интервал между словами

en: X Anchor Point
ru: Якорная точка X

en: X Position
ru: Позиция X

en: XL
ru: Огромный

en: XXL
ru: Гигантский

en: Y Anchor Point
ru: Якорная точка Y

en: Y Position
ru: Позиция Y

en: Yes
ru: Да

en: You are currently editing a Tabs Widget in its old version. Any new tabs widget dragged into the canvas will be the new Tab widget, with the improved Nested capabilities.
ru: В настоящее время вы редактируете старую версию виджета вкладок. Любой новый виджет вкладок, перетянутый на холст, будет новым виджетом вкладок с улучшенными возможностями вложения.

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
ru: Вы можете скопировать приведенные ниже сведения как простой текст с помощью Ctrl+C / Ctrl+V:

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
ru: Вы можете обрезать исходный размер изображения до произвольного. Вы также можете установить одно значение для высоты или ширины, чтобы подобрать нужное соотношение сторон.

en: You can enable it from the %1$sElementor settings page%2$s.
ru: Вы можете включить его на %1$sстранице настроек Elementor%2$s.

en: You created over 10 pages with Elementor. Great job! If you can spare a minute,
    				please help us by leaving a five star review on WordPress.org.
ru: Вы создали более 10 страниц с Elementor. Отличная работа! Если вы можете уделить минуту, 
    				пожалуйста, оставьте отзыв с пятью звёздами на WordPress.org.

en: You don't have permissions to download this file
ru: У вас нет прав для загрузки этого файла

en: YouTube/Vimeo link, or link to video file (mp4 is recommended).
ru: Ссылка на YouTube / Vimeo или ссылка на видеофайл (рекомендуется mp4).

en: Your Email
ru: Ваш Email

en: Your site database needs to be updated to the latest version.
ru: База данных вашего сайта должна быть обновлена до последней версии.

en: Your site's .htaccess file appears to be missing.
ru: На сайте отсутствует файл .htaccess.

en: You’re missing out!
ru: Возможность упущена!

en: Z-Index
ru: Z-индекс

en: Zero size file downloaded
ru: Загружен файл с нулевым размером

en: Zoom
ru: Увеличение

en: e.g. Web Designer
ru: напр. Веб-дизайнер

en: https://your-link.com
ru: http://ваш-сайт.ком

en: imported kit
ru: импортированный набор

en: or
ru: или

[ctx: revision date format]
en: M j @ H:i
ru: j M в H:i

[ctx: revision date format]
en: M j, H:i
ru: j M, H:i

[ctx: shapes]
en: Arrows
ru: Стрелки

[ctx: shapes]
en: Curly
ru: Кудри

[ctx: shapes]
en: Curved
ru: Кривая

[ctx: shapes]
en: Dots
ru: Точки

[ctx: shapes]
en: Fir Tree
ru: Ёлки

[ctx: shapes]
en: Half Rounds
ru: Полукруги

[ctx: shapes]
en: Leaves
ru: Листья

[ctx: shapes]
en: Multiple
ru: Множественная

[ctx: shapes]
en: Parallelogram
ru: Параллелограмм

[ctx: shapes]
en: Pluses
ru: Плюсы

[ctx: shapes]
en: Rectangles
ru: Прямоугольники

[ctx: shapes]
en: Rhombus
ru: Ромбы

[ctx: shapes]
en: Slashes
ru: Косые

[ctx: shapes]
en: Squared
ru: Квадратная

[ctx: shapes]
en: Squares
ru: Квадраты

[ctx: shapes]
en: Stripes
ru: Полосы

[ctx: shapes]
en: Trees
ru: Деревья

[ctx: shapes]
en: Tribal
ru: Племенные

[ctx: shapes]
en: Wavy
ru: Волнистая

[ctx: shapes]
en: Zigzag
ru: Зигзаги

en: you are not allowed to perform this action
ru: вам не разрешено выполнять это действие
